Отчита се и засилена активност в най-високия сегмент от пазара. Най-скъпата сделка

...
Отчита се и засилена активност в най-високия сегмент от пазара. Най-скъпата сделка
Коментари Харесай

Най-скъпата сделка за годината е за апартамент с цена от 7620 евро/кв. м. на улица Оборище

Отчита се и засилена интензивност в най-високия сегмент от пазара. Най-скъпата договорка за годината в София е за апартамент с цена от 7620 евро/кв. м. на улица " Оборище " в Докторска градина. Това демонстрират данни от ново изследване на консултантската агенция Unique Estates, представени от " businessnovinite.bg ".

Появяват се и купувачи на така наречен " трофейни " парцели. Тези клиенти подписват покупко-продажби за жилища, които са стояли на надпазарни цени, а през днешния ден намират реализация.

Отстъпките все още не са важен фактор на пазара, демонстрират данните на компанията. Апартаментите се продават съвсем без отстъпка, като тя е по-сериозен фактор на пазара на къщи.

Активността на пазара на първокласни парцели у нас доближи рекордни равнища през 2022 година. Във второ тримесечие броят покупко-продажби в сегмента даже изпревари размерите, регистрирани през 2008 година. В същото време цените не престават да порастват, само че с по-умерени темпове спрямо тези при всеобщите парцели, тъй като обичайно в по-високият сегмент цените внезапно падат или се качват.

Покачването в първокласния сегмент за периода януари-ноември е с към 23% на годишна база, се показва в разбора на компанията за първокласни парцели.

" Отчитаме една извънредно сполучлива и дейна 2022 година, като пазарът беше зависещ на инерцията от доста мощната 2021 г. Традиционно първокласният сегмент се повлиява най-слабо от икономическите промени, тъй че можем умерено да кажем, че в него рецесия няма ", казва Весела Илиева, ръководещ сътрудник на Unique Estates.

По думите ѝ, очакванията за спад на цените не се оправдават, техният растеж продължава, частично заради нарастващата инфлация, която към октомври е 17,6%.

Не се сбъдват и прогнозите от края на 2021 година, че на пазара ще излезе доста ново строителство, което ще докара до пренасищане и спад в ценовите равнища. Разрешителните за градеж за нови здания през 2022 година към момента не са достигнали размерите от 2021 година

" В началото на лятото доста вложители замразиха продажбите, което мощно ограничи предлагането. Това сътвори известна неустановеност на пазара. Клиентите се обърнаха към парцели остаряло строителство, което обуславя техния ценови растеж. Покачването на лихвите по заемите занапред ще дава отражение. Какви ще бъдат действителните цени на парцелите през идната година ще разберем при започване на 2023 година ", показва Илиева.

През второто полугодие стартира спад на интереса, само че при по-висок % от запитванията се доближава до действителна договорка.

Според проучването Купувачите през днешния ден са по-малко на брой, само че по-сигурни и стимулирани. Те търсят парцел за персонално прилагане и са взискателни към това, което получават против парите си. Най-често се интересуват от апартамент с 2 или 3 спални. Все по-голяма известност добиват умните здания, със системи за добра енергийна успеваемост. Търсят се и нови първокласни парцели в затворени комплекси. Инвестиционно настроените купувачи все още не са дейни на пазара ", казва Светослава Георгиева, действен шеф на Unique Estates.

Какво се случва с наемите? 

Активен е пазарът на наеми във висок ценови клас, показват още специалистите. През 2022 година общият размер покупко-продажби нараства с 30% спрямо предходната година.

Покачват се и наемните цени – през актуалната година те са 9,21 евро/кв. м при 8,4 евро/кв. м през миналата 2021 година.  От компанията отчитат дефицит в предлагането на първокласни къщи под наем – едвам 10% от запитванията съумяват да се удовлетворят от актуалното предложение.

Очакванията на компанията за 2023 година са за постоянен пазар без спад на цените. Нарастването ще е с ниски темпове, а клиентите, които търсят със спекулативна цел, няма да бъдат фактор на пазара в София.
Източник: varna24.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР